Jak pielęgnować koc wełniany?

Jak pielęgnować koc wełniany?

Zacznijmy od tego, że koc i wełna to duet idealny – połączenie luksusu z codzienną funkcjonalnością. Taki zestaw zapewnia nie tylko wyjątkowy komfort, ale też ciepło na długie lata. Co więcej, wełna to surowiec szlachetny i ponadczasowy – od lat doceniany za swoje właściwości, które sprawiają, że trudno jej nie pokochać. 

Naturalna wełna nie tylko świetnie izoluje ciepło, ale jest też miękka, trwała, hipoalergiczna i antybakteryjna. Nie pochłania zapachów ani kurzu, a do tego jest wyjątkowo łatwa w utrzymaniu.

To właśnie dlatego wełniane koce nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji – wystarczy kilka prostych kroków, by cieszyć się ich jakością i wyglądem przez długie lata.

1. WIETRZENIE I USUWANIE MIEJSCOWYCH ZABRUDZEŃ

Naturalna wełna nie potrzebuje częstego prania. Zamiast tego wystarczy regularnie wietrzyć koc na świeżym powietrzu – to szybki sposób na odświeżenie. W przypadku drobnych plam wystarczy delikatnie je usunąć, bez szorowania. Zwłaszcza koce wełniane o wysokiej gramaturze świetnie zachowują świeżość dzięki tej prostej metodzie.

Wełniany koc żakardowy GAJA, odcienie zieleni, beżu i różu, złożony na krześle

2. PRANIE RĘCZNE

Gdy jednak pranie będzie konieczne, najlepiej zrobić to ręcznie – w letniej wodzie (ok. 30°C), używając delikatnego detergentu przeznaczonego do wełny. Koca nie wykręcamy – wystarczy go delikatnie odcisnąć, a nadmiar wody odsączyć między ręcznikami. Suszymy go na płasko, w przewiewnym miejscu. Nie zaleca się suszenia w suszarce bębnowej. Jeśli koc potrzebuje prasowania – najlepiej zrobić to przez wilgotną szmatkę, ustawiając żelazko na maks. 150°C.

3. PRANIE CHEMICZNE

W przypadku większych zabrudzeń zalecamy profesjonalne czyszczenie chemiczne. Naturalne koce, jak koce w 100% z wełny nowozelandzkiej zasługują na wyjątkową troskę, by nie straciły swojego wyglądu i właściwości. 

Wełniany koc żakardowy HIPI, w kratę, leżący na łóżku4. USUWANIE ZMECHACENIA

Zmechacenie, czyli tzw. kulkowanie się powierzchni, to naturalny proces, szczególnie w przypadku wyrobów z naturalnej wełny. Aby przywrócić kocowi wełnianemu pierwotną puszystość, wystarczy ostrożnie przeczesywać jego powierzchnię specjalnym grzebieniem do wełny.

Wybierz koc wełniany w kratkę (HIPI) albo spokojny w koc w organiczne kształty (GAJA) i ciesz się nim przez lata!

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.